سویا و خواص درمانی آن

دسته بندي : تحقیق » علوم پزشکی
فرمت فایل:ورد{فایل ویرایشی} تعداد صفحات:4 صفحه
چکیده ای از متن:
سویا میتواند در حفظ سلامت قلب،استخوان ها، غده پروستات و سیستم ایمنی بدن نقش مهميرا ایفا کند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این دانههای اسرارآمیز متن زیر را مطالعه کنید.

سویا چیست؟
سویا از انواع حبوبات است که محل کشت اولیه آن در آسیا بوده اما تولید انبوه آن در ایالات متحده آغاز شد. سویا را ميتوان یک دانه همه کاره نامید که از آن ميتوان در مواد غذایی مختلف و روغنهای خوراکی استفاده نمود.

آیا سویا برای شما مفید است؟
سویا گذشته از این که غذای کاملی، سرشار از پروتئینهاست هیچ نوع کلسترول مضر و چربی در بر ندارد و جزء ترکیبات اشباع نشده به شمار میرود. اما سویا کارهای بسيار زیاد دیگری را نیز انجام میدهد. در این قسمت فواید سویا که از نظر علميثابت شدهاند شرح داده شده است.

كليات گياه شناسي
سويا قرنهاست كه غذاي مردم آسيا مخصوصاً چين بوده است و چيني آن را همراه با برنج بهعنوان غذاي اصلي خود مصرف ميكنند. ايالاتمتحده آمريكا بزرگترين توليدكننده سويا ميباشد و تقريباً دو سوم محصول كل دنيا را توليد ميكند. سويا در ايران بنام (لوبيا روغني)،(لوبيا چيني) سوژا و دانه سويا معروف است.
سويا گياهي است يكساله داراي ساقه پرشاخه، برگهاي آن بيضي، نوك تيز و سبز رنگ ميباشد. ميوه آن شبيه لوبيا سات كه در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از يكديگر وجود دارد. رنگ دانه سويا بر حسب انواع مختلف متفاوت است و بهرنگهاي زرد، سفيد، سياه، خاكستري و خالدر ديده ميشود.
دانه سويا به بزرگي يك نخود كمي مسطح و گرد است. دانه سياه سويا بشتر در طب گياهي مصرف درد ولي از دانه زرد رنگ آن بيشتر براي روغنگيري استفاده ميكنند. سويا بهعلت داشتن پروتئين و مواد مغذي در تغذيه انسان بكار ميرود. سويا از چين به نقاط ديگر دنيا راه يافته است و بطور وحشي در آن كشور وجود دارد. سويا در حدود ۳۵۰۰ نوع مختلف درد كه هر كدام آب و هواي مخصوصي را ميخواهد.

تركيبات شيميايي
سويا از نظر ويتامين هاي گروه B بسيار غني است و داراي مقداري ويتامينهاي C, D, E, K و كمي كاروتن ميباشد. سويا همچنين دريا كلروفيل و آنتي بيوتيكي بنام كاناوالين نيز هست. دانشمندان موفق شدهاند كه از لوبياي سويا يك نوع آنتي بيوتيك ارزان قيمت تهيه كنند كه موروميكس ناميده ميشود و باكتريهاي مضر روده را از بين ميبرد.

دسته بندی: تحقیق » علوم پزشکی

تعداد مشاهده: 133 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 4

حجم فایل:69 کیلوبایت

 قیمت: 3,500 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل